Bitcoin Kimi Takip Ediyor?

Bitcoin: Bu Yatırımcıların Ne Kadar Etkisi Olabilir?

Bitcoin’in bu yıl büyük bir boğa sezonuna gireceği tahmin ediliyor. Ancak soru şu: Bu haberlere veya olaylara gerçekten kim öncülük ediyor? Önceki boğa piyasasıyla karşılaştırıldığında bazı ilginç durumlar söz konusu.

 

Bitcoin Kimi Takip Ediyor?

2017’de boğa sezonuna neden olanlar balinalardı. Balinalar, 2017’in boğa piyasasına öncülük ettiler ve BTC fiyatını 990 $ dan 13.400 $’a çıkardılar. Bu yıl bu öncü kişilerin değişmesi gerekiyor, çünkü boğa piyasasına liderlik etmesi gereken kişiler perakende yatırımcılar olmalı. Ayrıca son 7 ayda, Bitcoin büyük bir değer deposu haline geldi.

Ancak, geleceğin istikrarlı ve sürdürülebilir bir para birimi haline gelmesi için perakende yatırımcıların artan katılımına ihtiyacı olacak. Organik büyüme, uzun süre dayanabilmesinin ve gelecekte yasal bir ihale olarak geçerli bir seçenek haline gelmesinin tek yoludur.

Kaynak: In To The Block

bitcoin kimi takip ediyor
bitcoin kimi takip ediyor

Şu anda, perakende yatırımcılar piyasaya hakim durumda. Adresler açısından balinalar yalnızca %1,53’lük bir hakimiyete sahipken, perakende sahipleri bugün %88,64’lük bir hakimiyete sahip.

Bu balinaların kümülatif olarak sadece 288 bin Bitcoin’i var. Ancak perakende yatırımcılarda ise toplamda 16,65 milyon Bitcoin bulunmakta.

Bu durum tam da o bahsedilen boğa sezonun ihtiyacı olan perakende hakimiyetinin en büyük işaretleri. Katılımları artarsa, bir sonraki ralli perakende yatırımcılar tarafından yönetilebilir.

 

Perakende Yatırımcılar Katılıyor Mu?

Borsalarda, satışın piyasada aktif olduğu görülebilir. Şu anda, balinaların dengesi tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın. 100-10k BTC’ye sahip balina adresleri, Bitcoin’in arzının %49.1’ini elinde tutuyor. Bu durum ise balinaların Bitcoinlerini satmadığı anlamına geliyor.

 

Kaynak: Santiment

 

Balinalar ellerindeki Bitcoinleri satmadıkları için doğal olarak piyasada görülen satışların tamamı perakende bölümünden geliyor. Bu, katılımın güçlü bir işaretidir. Katılımdan bahsetmişken, perakende sektörünün başarılı olması için Sıfır Bakiye Adreslerinin (ZBA) azalması inmesi gerekiyor.

Şu anda bakiyesi olan adresler 35 milyona, ZBA ise 838 milyona ulaşıyor. Bu baskınlık, boğa koşusu için çok önemli olan perakende bölümündeki herhangi bir ciddi büyüme potansiyelini olumsuz etkiliyor.

Kaynak: In To The Block

Diğer bitcoin haberleri

Bu konudan sıkılıp farklı bir konu isteyenler için tavsiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir