Her Dakika Yakılan 3 ETH, Ethereum’u Deflasyonist Mi Yaptı?

Her Dakika Yakılan 3 ETH, Ethereum’u Deflasyonist Mi Yaptı?

Merakla beklenen EIP-1559 önerisi sonunda 5 Ağustos’ta başlatıldı. Başlangıçta iki yıldan fazla bir süre önce yapılması planlanan güncelleme, Ethereum’un çok yüksek gaz bedelleri istemesinin önüne geçmek için yapılandırılıyor.

Güncellemeden önce Ethereum, gaz ücretlerini belirlemek için “FPA” olarak adlandırılan yani en yüksek gaz ücreti teklifini verenin işleminin önce yapıldığı bir standart kullandı. Bu sistemde kullanıcılar, işlemlerinin daha kısa sürede tamamlanması için özel gaz komisyonu için teklifte bulunabilir ya da normal hızda tamamlanması için de temel gaz komisyonunu kullanabilir. Bu tür standartlarda karşılaşılan en büyük sorun ağ tıkanıklığıdır; kullanıcıların genellikle ya gereğinden fazla ya da düşük teklif vermesinden kaynaklanır. Örn; Normalde 30 GWEI olması gerekirken 15 GWEI teklif edilmesi veya 60 GWEI teklif edilmesi gibi.

Bir kullanıcı normalden fazla gaz bedeli ödemeyi tercih ederse, ödenmesi gereken miktardan fazlasını öder. Ancak, bir kullanıcı standart gaz ücretinin altında bir komisyon ödemeyi tercih ederse, işlemi önce yüksek komisyon ödemeyi kabul eden kullanıcıların işlemlerinin işlenmesini beklemek zorunda kalır ve bu da ağda takılıp kalmasına neden olur.

ethereum yakımı
ethereum yakımı

EIP-1559, Ethereum’un gaz bedeli mekanizmasını yeniden yapılandırarak bu sorunları çözmesi bekleniyor. Öncelikle, EIP-1559, ağda tıkanma yaşandığı zamanlarında o bloğun boyutunu geçici olarak genişletir. Bu, ani bir ağ kullanımının artması durumunda tıkanıklık gibi bir sorunla karşılamak için etkili bir geçici çözüm olabilir.

Daha sonra, EIP-1559, “FPA” mekanizmasını ortadan kaldırarak bunun yerine gaz ücretini iki şekilde ayırır;

Zorunlu olan “temel ücret” ve isteğe bağlı olan “öncelikli ücret” (İster normal hızda ister özel gaz ücreti belirleyerek daha hızlı aktarım yapmak için)

Baz ücretin bloktan bloğa %12,5’ten fazla genişlemeyeceğini veya küçülmeyeceğini belirtmekte fayda var.

 

Ethereum Deflasyonist Oldu mu?

Görünüşe göre, EIP-1559’un en olumlu kısmı, yukarıda belirtilen gaz komisyonlarının yakılmasıdır. Bu, piyasa değeri ile ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum’un ilk kez bir deflasyonist bir yapı sergileyeceğini göstermektedir.

Şu anda, Ethereum’un enflasyon oranı yaklaşık %3,3’tür. Bu, yılın başından bu yana madencilik ile üretilen Ethereum’un (2.3 milyon adet) toplam dolaşımdaki Ethereum arzına (117 milyon adet) oranı hesaplanarak belirlenir. Ek olarak, EIP-1559 güncellemesi ile Ethereum enflasyon oranının %1,26 – %2,66 civarına düşmesi ön görülüyor.

Yani şu anda yaklaşık olarak her dakika 3 Ethereum yakılırken, aynı sürede 7 Ethereum üretiliyor. Bu kadar Ethereum’un hala üretiliyor olmasındaki sebep esas olarak madencileri, hala madencilik yapılmasının karlı olmasını sağlayarak çalışan madencilik teçhizatlarının ağı güvende tutmasına olanak sağlar.

Bu, Ethereum üretiminde oldukça ciddi bir düşüşe sebep olacaktır, ancak EIP-1559 ile tek başına Ethereum deflasyonist bir varlık olamayacaktır. Şu anlık sadece EIP-1559 gerçekleşti. Diğer EIP’ler de tamamlandığında (2022 tahmin ediliyor) Ethereum deflasyonist bir varlığa dönüşecektir.

Kısaca, Ethereum PoW konsensüsünden PoS konsensüsüne geçtiğinde, madencilere ihtiyaç olmadığında, deflasyonist bir varlık haline gelecektir.

Diğer ethereum haberleri

Canı sıkılanlar için farklı bir blog tavsiyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir