Kripto Cüzdanı Nedir

Kripto Cüzdanı Nedir?

Basit bir ifadeyle, kripto cüzdanları banka hesaplarınız gibidir, ancak aracı yoktur. Banka hesaplarının itibari para birimi fonlarınızı yönetmenize nasıl izin verdiğine benzer şekilde, kripto cüzdanlar da kripto para birimi fonlarınızı yönetmenize yardımcı olur.

Kripto işlemleri, genel ve özel anahtarlar kullanılarak bir blok zincirinde gerçekleşir. Bu anahtarlar sırasıyla bir banka hesap numarası ve internet bankacılığı giriş bilgilerinin kripto hali olarak tanımlanabilir. Genel anahtarlar, hesabınızdan para almak için başkalarıyla paylaşabileceğiniz bir şeydir. Ancak özel anahtarınız daha çok gizli kasanızın anahtarı gibidir. İçinde ne varsa, ancak anahtarını başkasıyla paylaşmadığın sürece güvendedir. Özel anahtar, her zaman bir blok zincirinde depolanan kripto fonlarınıza erişmenizi sağlar.

Kişisel bir kripto para cüzdanı oluşturduğunuzda, genel ve özel anahtarlarınızı oluşturursunuz. Sahip olduğunuz doğru miktarda kripto para birimini görüntülemek için blok zincirlerle etkileşime girer. Kripto cüzdanın, sizinle aslen blok zincirinde bulunan kripto fonlarınız arasındaki köprü olduğunu söyleyebiliriz. Kripto para cüzdanları ayrıca kripto para birimleri satın almanıza, satmanıza, saklamanıza ve harcamanıza izin verir.

 

kripto cüzdan nedir
kripto cüzdanı

 

İki tür kripto para cüzdanı vardır; Sıcak cüzdanlar ve Soğuk cüzdanlar.

Sıcak Cüzdanlar;

Kripto para birimleri son birkaç yılda büyük kitlelere hitap etmeye başladı. Ünlü yatırım varlıkları olmanın yanı sıra, birçok kullanıcı artık faturalarını ödemek için, market alışverişi için kripto kullanıyor. Sıcak cüzdanlar, kripto işlemlerini neredeyse anında gerçekleştirmenize yardımcı olur.

 

Sıcak cüzdanlar veya çevrimiçi cüzdanlar, her zaman internete ve blok zincirine bağlı kripto para birimi cüzdanlarıdır. Bu, sıcak cüzdan kullandığınızda, kripto para birimlerinize erişmek için özel anahtarlarınızın internete bağlı bir uygulamada depolandığı anlamına gelir.

Hem gözetimli hem de gözetimsiz sıcak cüzdanlar vardır. Saklama cüzdanları, paranız üzerinde tam kontrol sağlamaz. Kripto para birimlerinizi kripto cüzdanında saklamak, arabanızı başka birinin garajına park etmek gibidir. Arabanın sahibi siz olsanız bile garajın anahtarı garaj sahibindedir. Garaj sahibi bir gün anahtarını sizinle paylaşmazsa, sahibi olduğunuz halde arabanızı kullanamayacaksınız.

Kripto cüzdanının en iyi örneği bir değişim cüzdanıdır. Bir kripto para borsasında hesap oluşturduğunuzda, bir kripto cüzdanına erişim elde edersiniz. Ancak özel anahtarlarını saklayamazsınız. Sahip olduğunuz tek şey, para yatırmak için cüzdanın genel adresidir.

Gözaltında tutulmayan sıcak cüzdanlar, fonlara ve anahtarlara sahip olduğunuz özel cüzdanlardır. Basit bir deyişle, patron sizsiniz ve fonlarınızla ilgili tüm kararları vermekte özgürsünüz.

 

Kullandığınız sıcak cüzdan türünden bağımsız olarak, sıcak cüzdanda yalnızca günlük işlemleriniz için ihtiyaç duyabileceğiniz kadar kripto para depolamanız gerekir. Bunun nedeni, sıcak cüzdanların internete bağlı olması ve her zaman saldırı ve hırsızlıklara maruz kalabilmesidir.

 

Soğuk Cüzdanlar;

Kripto para birimleriyle ilgili çok fazla saldırı ve hırsızlık vakası (hacklenme) duyduysanız, tüm bu haberlerin ne kadar can sıkıcı olabileceğini tahmin edebiliyoruz. Sıcak cüzdanlar, kripto para birimlerinizi kullanarak anında işlem yapmanıza yardımcı olurken, tüm paranızı internete bağlı tutmanız gerekmektedir. Bu yöntem önerilmemektedir.

Fonlarınızın kripto para birimi saldırılarına ve hırsızlığına maruz kalması endişesinden kurtaracak soğuk cüzdanlar var. Soğuk cüzdan, kripto para birimi fonlarınızın özel anahtarlarını internetten uzakta daha güvenli bir şekilde saklayan çevrimdışı bir kripto para cüzdanıdır. Soğuk bir cüzdandan işlem yapsanız bile cüzdan, işlemleri çevrimdışı bir ortamda onaylar. Bu işlem, özel anahtarlarınızı her zaman internetten uzak tutmanıza yardımcı olur.

Tüm soğuk cüzdanlar gözetimsiz cüzdanlardır. Yani özel anahtarlarınıza ve fonlarınıza erişimi olan tek kişi sizsiniz demektir. Böylece, soğuk bir cüzdan kullandığınızda, kripto para birimlerinizle ilişkili özel anahtarlara sahip olursunuz. Büyük yatırımcılar ve borsalar bile fonlarının çoğunu soğuk cüzdanlarda tutmayı tercih etmektedir.

Bu konu bir coinpedia konusudur.

Diğer google aramaları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir